Powrót Encyklopedia Wielkopolan „... Tutaj urzeczywistniają się marzenia...”

Waldemar Ligma

ur. 23 lutego 1970
zm.
Szkoła Podstawowa we Wroniawach

Zdjęć: 10

DZIECIŃSTWO

Waldemar Ligma urodził się 23 lutego 1970r., w Wolsztynie, jako drugie dziecko w rodzinie Mariana i Kazimiery ( z domu Warszta ). Pięć lat wcześniej (1965) urodziła się jego siostra Roma. Ojciec był kolejarzem i pracował na stacji jako nastawniczy. Mama zajmowała się domem, prowadząc działalność chałupniczą (dziewiarstwo) oraz pracowała w ośrodku dla osób starszych CARITAS. Waldemar zawsze był dzieckiem żywym, wcześnie nauczył się mówić. W latach 1977-1985 uczęszczał do Szkoły Podstawowej Nr 2 w Wolsztynie. W młodszych klasach postrzegany był jako „gaduła”, chociaż nie sprawiał problemów wychowawczych. Często, dzięki temu, uczestniczył w przedstawieniach szkolnych, odczytach i prezentacjach. Po ukończeniu szkoły podstawowej pragnął zostać technikiem elektronikiem, złożył dokumenty do Technikum Elektronicznego w Zielonej Górze, egzamin zdał pozytywnie, lecz nie został przyjęty z powodu braku miejsc. Podjął naukę w wolsztyńskim Technikum Obróbki Skrawaniem i Budowy Maszyn, które ukończył w 1989r., zdobywając dyplom technika – mechanika. W tym samym roku zdał również egzamin dojrzałości. W 1991r., podjął pracę w Urzędzie Skarbowym w Wolsztynie. W trakcie pracy zawodowej ukończył studia na Wyższej Szkole Administracji Państwowej w Szczecinie w roku 2000. W roku 2011 zrezygnował z posady w Urzędzie Skarbowym w Wolsztynie i został dyrektorem Domu Kultury w Kargowie (woj. lubuskie).

RODZINA

Już w 8 klasie szkoły podstawowej, mając 15 lat poznał, o rok młodszą od siebie, Beatę Skrzypczak. Wielką pasją Beaty był śpiew. Pasję swoją rozwijała, uczestnicząc w zajęciach Wolsztyńskiego Domu Kultury, Wolsztyńskiego Ogniska Muzycznego „Karat” i Szkoły Muzycznej w Zbąszyniu (klasa fortepianu). Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Wolsztynie, w roku 1990 podjęła studia na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze na kierunku Wychowanie Muzyczne, ukończyła je z tytułem magistra w roku 1995 . Uzupełnieniem było dwuletnie Studium Carla Orff”a na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, ukończone w 1996. Pobrali się 12 sierpnia 1995r. W roku 2001 urodził się ich jedyny syn Jakub. Od roku 1995 jest nauczycielem muzyki w Szkole Podstawowej Nr 3 w Wolsztynie.

MUZYKA

W wieku 12 lat (1982),Waldemar za namową wuja, podjął naukę gry na akordeonie w Wolsztyńskim Ognisku Muzycznym „Karat” w klasie Elżbiety Skorupińskiej. Jednak po początkowym zachwycie jego zapał osłabł, bo zrozumiał, że tak do końca nie interesuje go muzyka jaką mógł wydobyć z tego instrumentu. W szkole średniej jego pasją stała się gitara. Sam nauczył się na niej grać. Będąc jeszcze uczniem szkoły średniej, został instruktorem w Wolsztyńskim Domu Kultury. Odpowiadał za działalność zespołów muzycznych tej instytucji. W szkole średniej założył szkolny kabaret i zespół muzyczny. Już w tym okresie pojawiła się pierwsza fascynacja muzyką country. Modny w mediach lat 80 utwór Michała Lonstara pod tytułem „Radio”, stał się zaczątkiem wielkiej pasji, która przez kilka lat ukryta, rozwinęła swe skrzydła w życiu dorosłym Waldemara. W roku 2000 Waldemar Ligma został organizatorem koncertu z okazji Dni Wolsztyna. Podczas tego wydarzenia zespołowi muzycznemu towarzyszyła pięcioosobowa sekcja złożona z instrumentów dętych. I moment ten można określić jako początek Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych „Muzyczne kontrasty”. Pierwsza edycja festiwalu miała miejsce w dniach 27 – 28 czerwca 2009r. Początkowo była to impreza dwudniowa, od roku 2013 trwa tylko jeden dzień. Przybywają na ten festiwal orkiestry dęte z różnych stron świata. Rekordem była obecność 10 orkiestr . A że na naukę nigdy nie jest za późno, to w życiu muzycznym naszego bohatera pojawił się saksofon.

Podczas rozmów w garderobie po koncercie angielskiego zespołu „Smokie” , który występował w Wolsztynie w 2009r., powstał pomysł stworzenia w Wolsztynie koncertów muzyki country na podobieństwo Mrągowa. Wykorzystana została analogia położenia geograficznego Wolsztyna i Mrągowa – miasta leżą pomiędzy jeziorami! A że są oddalone od siebie o około 500 km, to „… fanom z zachodniej Polski będzie łatwiej dotrzeć do Wolsztyna niż na odległe Mazury…” – padło stwierdzenie w rozmowie z Michałem Lonstarem. Założeniem głównym organizatorów było zapraszanie muzyków wykonujących tylko i wyłącznie muzykę country. I tak też się stało. Stąd nazwa festiwalowych spotkań nad jeziorem Wolsztyńskim! Pierwszy Festiwal Muzyki „Czyste country” odbył się w pierwszym tygodniu sierpnia 2010r.

Najmłodszym dzieckiem muzycznym Waldemara Ligmy jest aktywizacja młodych ludzi poprzez koncerty muzyczne. Od 2013 roku jest on współorganizatorem „Jam Session” w tych wydarzeniach artystycznych biorą udział młodzi adepci muzyki, ma ona na celu przełamywanie barier pomiędzy muzykami, a publicznością. Impreza ma na celu edukację i przyzwyczajanie początkujących muzyków do życia na scenie, jak i daje możliwość do pokazania się ze swoimi talentami każdemu kto zaszczyci wolsztyńskie centrum rekreacyjne Fala Park, swoją obecnością. Jest to impreza dla młodych, stąd koncerty odbywają się kilka razy do roku ( marzec 2015, przygotowanie do VI spotkania).

SZKOŁA MUZYCZNA

W roku 2000 wraz z żoną Beatą założyli pierwszą prywatną szkołę na terenie Wolsztyna. Była to Szkoła Muzyczna „Yamaha”. Działalność szkoły oparta była na programie nauki gry na keyboardzie firmy Yamaha. Jednak właściciele szkoły już po krótkim czasie zorientowali się, że rynek wolsztyński ma inne potrzeby, niż tylko nauka gry według ściśle określonego i mało elastycznego programu. W roku 2012 rozeszły się drogi Państwa Ligma i korporacji muzycznej Yamaha. Powstało Centrum Edukacji Art. – Mega, które oferowało o wiele szerszy zakres usług edukacyjno – artystycznych niż Szkoła Muzyczna Yamaha. Wzbogacono program o zajęcia plastyczne dla dzieci młodszych i starszych. A i sekcje gitarowa i perkusyjna mogły w pełni zaistnieć. Podobnie z zajęciami wokalnymi. Poprzez współpracę z profesjonalistami Centrum organizuje dodatkowo warsztaty wokalne dla dzieci i młodzieży.

W roku szkolnym 2012/13 Centrum Edukacyjne Art. – Mega zostało uhonorowane tytułem nadawanym przez Ministra Edukacji Narodowej – „Centrum Wyszukiwania Talentów”.

Działalność kulturowa i artystyczna Państwa Beaty i Waldemara Ligmów została doceniona również przez władze samorządowe. W latach 2006 i 2008 otrzymali statuetki „Zasłużony dla Wolsztyna”.

INNE PASJE PANA WALDEMARA…

Od roku 2000 Waldemar i Beata Ligmowie prowadzą własną działalność artystyczną w zespole muzycznym „JA-WA+”.

Przez rok (2014) występował, również, w Teatrze FOKUS działającym przy Wolsztyńskim Domu Kultury.

„…A gdy już się zmęczę, gdy potrzebuję relaksu i wyciszenia, to wkraczam do kuchni…” – powiedział nam w wywiadzie nasz bohater. „Potrafię gotować i robię to z wielkim oddaniem. Najpierw gromadzę produkty żywnościowe, składam z tego jakieś super menu i rzucam się w wir gotowania! Najczęściej w towarzystwie programów historycznych, bo historia to też moje hobby! – zawiesił na chwilę wypowiedź Pan Waldemar – może jeszcze kiedyś będę studiował te zagadnienia, bardzo mnie interesuje historia!”

Jednak po chwili dodaje…

„… Zawsze kochałem podróże! Jeździłem na wszystkie wycieczki szkolne, oczywiście w miarę możliwości finansowych moich rodziców. I to mi też zostało. Kocham podróże. Zjeździłem Polskę wzdłuż i wszerz, a i dookoła może kilka razy. Wszystkie urlopy spędzam z rodziną na terenie kraju, bo ważne dla mnie jest to , aby najbliższym poświęcić swój wolny czas. Praca to nie wszystko! A rodzina jest najważniejsza!” – zakończył Pan Waldek.


Kalendarium:

  • 1970 ― Narodziny bohatera
  • 1995 ― Ślub z Beatą Skrzypcz...
  • 2009 ― I Międzynarodowy Fest...
  • 2010 ― I Festiwal Muzyki ...

Cytaty:

  • „... Tutaj urzeczywistn...”

Źródła:

  • Centrum Edukacji Artys...
  • Festiwal Czyste Countr...
  • Jam Session
  • Międzynarodowy Festiwa...

Zobacz też:

  • > Szczecin
  • > Wolsztyn