Kobieta – istota idealna? Czy współczesny ideał nastolatki jest nierzeczywisty i nierealny? | Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich w Tarnowie Podgórnym

klasa_akademicka_lotp.jpgDwudziestu jeden  uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Tarnowie Podgórnym  z opiekunką, nauczycielką matematyki – panią Moniką Wiśniewską, wzięło udział w  „Klasach Akademickich” jako jednej z części projektu Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@2020. Podjęliśmy się analizy kanonu piękna kobiety na przestrzeni kilku lat oraz porównaniu z wizerunkiem jaki jest kreowany w naszym społeczeństwie. Celem naszego projektu było odkrycie czym jest złoty podział i liczba piękna  oraz jaki to ma wpływ na psychikę i samoocenę nastoletnich dziewcząt. Wielu artystów , malarzy, tworząc swoje niezwykłe dzieła, posługiwało się złotymi proporcjami. Jeden z nich – Leonardo da Vinci – uważał taką proporcję za wzorzec idealnego piękna. Jeżeli proporcje pomiędzy częściami ciała zachowują zasadę złotego podziału, można powiedzieć, że stanowią kanon idealnego piękna i harmonii. W jaki sposób te kanony podlegają konkretnym prawom i odpowiednim liczbom? To właśnie pokazuje matematyka. My,  realizując ten projekt, podjęliśmy próbę pokazania tego. 

Kobieta – istota idealna? Czy  współczesny ideał nastolatki jest nierzeczywisty i nierealny?

Realizację pzlota_proporcja.pngrojektu rozpoczęła pierwsza grupa, odpowiedzialna za aspekt naukowy. To ona przedstawiła nam jak ważne są liczby i jakie jest ich zastosowanie w naszym zwykłym codziennym życiu. Liczbami i ich własnościami zachwycali się ludzie od tysięcy lat, często przypisując im nadprzyrodzone moce. Świadczy to o ogromnym szacunku i respekcie, jakie budziły nowe odkrycia w dziedzinie matematyki. Złota liczba, znana już w starożytności, przez całe stulecia zadziwiała matematyków, fizyków, architektów, artystów i innych badaczy swymi niezwykle interesującymi własnościami. Nazywana była przez wieki rozmaicie. Najpierw określano ją jako „środek najlepszego podziału” (Euklides). W średniowieczu nazywano ją „ boską proporcją”. A dopiero w XIX wieku określano ją „złotym cięciem”, „złotą liczbą” czy „złotą proporcją”.  To matematycy  odkryli, że złotą liczbę można odnaleźć w wielu aspektach przyrody oraz otaczającej nas rzeczywistości. Jednocześnie można stwierdzić, iż zjawiska, obrazy czy sztuka, których struktura oparta jest na złotej liczbie, sprawiają przyjemne i estetyczne doznania dla wzroku. Efektem ich pracy były pokazy multimedialne na temat ciągu Fibonacciego i złotej proporcji. Uczniowska grupa projektowa dowiedziała się czym  jest złota proporcja – to podział odcinka na dwie części tak, by stosunek długości dłuższej z nich do krótszej był taki sam, jak całego odcinka do części dłuższej. Złotą proporcję oznacza się liczba 1,618… (φ). Jest zatem złotą liczbą. Z kolei ciąg Fibonacciego to liczby: 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89 … Dzieląc dowolną liczbę ciągu Fibonacciego przez liczbę ją poprzedzającą, otrzymamy wynik oscylujący wokół 1,618.., czyli złotej liczby φ. Im wyższe wyrazy ciągu dzielimy przez siebie, tym dokładniejsze przybliżenie liczby φ otrzymujemy. Złotą proporcję można spotkać w sztuce, architekturze i przyrodzie.

 Dzięki tej wiedzy do pracy przystąpiła grupa  eksperymentalna,  która dokonywała pomiarów twarzy człowieka i odnalazła tam przybliżoną wartość liczby φ.

Pierwsza cześć badań polegająca na pomiarze  ciała ludzkiego typowej nastolatki.

Badania pokazały, że każda z nas ma w sobie zaczątek piękna i idealnego podziału. Choć idealne nie jesteśmy. Nasze ciało, zęby czy ucho zachowują proporcje zbliżone do ideału. Jednak  żaden z otrzymanych wyników  nie był  równy liczbie φ. 

Druga część badań polegała na analizie idealnego ciała i kanonu piękna za jaki przez wieki była uznawana lalka Barbie
Dowiedzieliśmy się, że można z  matematyczną precyzją określić idealne wymiary poszczególnych części twarzy u kobiet. To właśnie proporcje i odległości między poszczególnymi elementami twarzy sprawiają, że dana kobieta jest postrzegana jako atrakcyjna.
Idealna twarz musi mieć następujące parametry: odległość między oczami a ustami powinna stanowić 36 procent długości twarzy, podczas gdy odległość pozioma między oczami powinna stanowić 46 procent długości twarzy.
Można sprawdzić, czy według zasady złotego podziału, nasza twarz jest idealna. W tym celu należy zmierzyć odległość między czubkiem głowy i brodą oraz szerokość twarzy (od wewnętrznych granic uszu). Następnie trzeba podzielić pierwszą wartość przez drugą. Jeśli uzyskamy wynik zbliżony do 1,62 – twarz jest bardzo proporcjonalnych wymiarów.
Następną proporcją, która pozwala stwierdzić, że twarz jest „idealna”, jest stosunek odległości między czubkiem głowy a źrenicą oraz odległość między źrenicą i środkiem ust.  Kolejny raz 1,62 oznacza idealne proporcje.

Znając tę zasadę – za pomocą programu Geogebra – sprawdziliśmy, czy kobiety uznawane za ikony piękna ( gwiazdy telewizyjne) i lalka Barbie, spełniają te warunki.

2.png
barbie_1.png
barbie_geoebra.png

Dokonane pomiary pokazały, że twarz żadnej z celebrytek nie spełnia kryterium złotego podziału. Natomiast ciało lalki Barbie jest idealnie zbliżone do złotej proporcji i liczby φ . Wzorzec takiego ciała kreują media i społeczeństwo, a także  same kobiety, ciągle porównujące siebie.

Wśród młodzieży naszego  liceum przeprowadziliśmy ankietę, która badała wpływ mediów i wykreowanych ideałów na samoocenę młodzieży. Poszukaliśmy materiałów w Internecie i dokonaliśmy analizy ciała lalki Barbie, zastanawiając się, jak by wyglądała gdyby była jedną z nas? 

Lalka Barbie jest bardzo wysoka i bardzo szczupła. Ma dziwnie małe dłonie i stopy, a przede wszystkim niesamowicie wąską talię. Nogi Barbie są o 50% dłuższe od rąk. U kobiety różnica wynosi 20%. Ponadto uda i łydki są nienormalnie cienkie. Talia Barbie ma obwód ok. 40-45 cm. To mniej niż obwód głowy mierzącej ponad 55 cm. Przy takich wymiarach w brzuchu zmieściłoby się pół wątroby i kilkadziesiąt centymetrów jelita (człowiek ma go 5-6 metrów). Kostka Barbie ma obwód 15 cm. Kostka zdrowej dziewczyny to 20-23 cm. Dodatkowo, przy wzroście ponad 175 cm, Barbie ma stopę w dziecięcym rozmiarze. Głowa Barbie ma obwód ponad 55 cm. Głowa 19-latki ok. 51 cm. Jednocześnie szyja Barbie jest prawie dwa razy dłuższa i ma niecałe 23 cm obwodu, podczas gdy normalnie to około 38 cm. Taka głowa na takiej szyi nie utrzymałaby się, a Barbie złamałaby kark. Nadgarstek Barbie ma niecałe 9 cm obwodu. Nadgarstek 19-latki – 15-18 cm. Barbie nie dałaby rady podnieść własnej torebki. No i nie chodziłaby wcale. 

przepis_na_piekno.png

Stworzyliśmy przepis na idealnie piękną twarz. Z tego  podziału  korzystają chirurdzy plastycy.  A my, szukając informacji sprawdzilismy i przekonaliśmy się, że tak naprawdę twarz, która zachowywałaby idealny złoty podział, nie wyglądałaby estetycznie. A wręcz byłaby trochę zniekształcona.

Podsumowując

Media społecznościowe kształtują nasze zdanie o sobie i mają duży wpływ na to, jak wyglądamy, jak się czujemy, jak postrzegają nas nasi rówieśnicy.
Polegając na sztucznych, fałszywych ideałach, które przedstawia się w Internecie, ludzie próbują upodabniać się do nich i chcą uzyskać perfekcję.
Promowanie w mediach nieprawdziwych treści, mogących mocno wpłynąć na naszą samoocenę, jest niezwykle silne, co powoduje, że coraz więcej młodych ludzi – ale nie tylko młodych – zamyka się w sobie z powodu własnych kompleksów.

ankieta.png

Ciało idealne nie istnieje. Obraz idealnej kobiety, idealnej nastolatki jest nierzeczywisty. Nie ma odniesienia do tego, co spotykamy w życiu codziennym.
Dziewczęta pamiętajcie – złota proporcja udowodni Wam, że jesteście piękne. Jednak nigdy nie dążcie do takiego ideału czy kanonu piękna, jaki przedstawia się Wam w mediach. Ciało kobiety, makijaż, styl ubierania – przez wieki się zmieniały i podlegały innym kanonom piękna. 

W każdej z Was jest cząstka cudownej i niezwykłej liczby φ , ale prawdziwie piękne jesteście, gdy jesteście prawdziwe. Pamiętajcie o tym!

Wykonawcy:

 • Laura Antczak
 • Alicja Biedermann
 • Stanisław Borowski  
 • Chiara Cappelletti
 • Jakub Ciesnika
 • Barbara Juszkiewicz 
 • Amelia Kędziora 
 • Klaudia Kos
 • Maksym Kovalchuk
 • Jakub Lewandowski
 • Emilia Marciniak
 • Piotr Michniewicz
 • Emilia Nowakowska
 • Klaudia Nowakowska
 • Kamil Piekuta
 • Yaroslav Smolovyk 
 • Martyna Stasik 
 • Neelie Van Rossum
 • Piotr Wiśniowski
 • Jan Woźny
 • Karolina Żywicka

Źródła :