Założenia projektu
—————————————-
Głównym założeniem zajęć było podniesienie kompetencji uczniów w zakresie wykorzystania narzędzi TIK, myślenia algorytmicznego, także umiejętności korzystania z narzędzi cyfrowych, a przede wszystkim samodzielne tworzenie aplikacji w celach edukacyjnych i społecznych.
Realizacja
—————————————-
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pępowie od listopada 2021 do maja 2022 uczestniczyli w zajęciach realizowanych w ramach projektu Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@2020, podprojektu Uczniowskie Laboratoria Informatyczne dla klas 4-8.
Do udziału zgłosiło się 16 uczniów z klasy 4 i 5. Na pierwszym spotkaniu uczestnicy bawili się świetnie, grając w gry integracyjne. Następnie wybrali temat projektu „Moja miejscowość w wirtualnym świecie”.
Chcąc złożyć świąteczne życzenia mieszkańcom Pępowa uczniowie stworzyli kartki świąteczne w programie scratch. Następnie wybrali najciekawszą laurkę, która ukazała się na stronie szkoły.
Podczas zajęć zdalnych uczniowie wyszukali w Internecie informacje o naszej miejscowości. Każdy indywidualnie ułożył zestawienie pytań oraz odpowiedzi potrzebnych do quizu. Zostało utworzonych 16 quizów, ale największą zabawą okazało się rozwiązywanie ich. Uczniowie wymieniali się linkami do swoich testów. Następnie wybrali pytania i wspólnie stworzyli quiz, który został zamieszczony w Wieściach Pępowa. Link: QUIZ
Każdy uczestnik projektu miał za zadanie stworzyć własną stronę gazetki, uczniowie sami wybierali co ma znajdować się na poszczególnych stronach. Następnie posługując się inspiracją z Internetu wykonali gazetkę, którą można znaleźć na stronie naszej szkoły. Link: Limitowana edycja gazetki Cyfrowej Szkoły Jana Pawła II.
Uczniowie zapoznali się z platformą genially.com. Następnie nagrali krótki film o budowie komputera, który można znaleźć przy jednym z zadań. Wyszukali i pobrali zdjęcia różnych pomieszczeń szkolnych. Konstruowali pytania i zagadki. Na końcu stworzyli escape room i sprawdzali poprawność jego działania. Link:ESCAPE ROOM
.
Wycieczka Photona ulicami Pępowa wywołała wśród uczniów wiele pozytywnych emocji. Na początku uczestnicy projektu wybrali miejsca, które odwiedzi Photon następnie nagrali odpowiednie ścieżki dźwiękowe i zaprogramowali robota, by nie pomylił drogi.
Wycieczka do Wrocławia, była inspiracją do stworzenia własnej gry terenowej. W pierwszej kolejności uczestnicy wycieczki odwiedzili HYDROPOLIS, gdzie pogłębili wiedzę o funkcjach wody pełnionych w ciele człowieka. Następnie wyruszyli do lasu by zagrać w grę terenową. Geocaching to znana na całym świecie zabawa polegająca na odnajdywaniu różnego rodzaju skrytek ukrytych w ciekawych miejscach za pomocą GPS. Drużyny rywalizowały ze sobą, aby jak najszybciej odnaleźć skrytkę finałową. O wycieczce można przeczytać więcej na stronie szkoły.
Uczniowie na zajęciach zajęli się tworzeniem gry terenowej w aplikacji Actionbound. Wymyślili własne pytania i zagadki. Ustalili miejsca stopu oraz fabułę i bohatera gry pt. „Zagubiony robot”. Link do gry: Gra terenowa ulicami Pępowa.
Prezentacja podsumowująca pracę uczniów w programie prezi. Link: prezi
Udział szkoły w projekcie Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@2020, był dla uczniów i opiekuna ciekawym doświadczeniem. Dzieci miały możliwość rozwijania zainteresowań wirtualnej cyberprzestrzeni, podniesienia poziomu kompetencji w zakresie wykorzystania współczesnych narzędzi TIK. Dzięki wzbogaceniu bazy dydaktycznej szkoły zajęcia informatyczne będą mogły być prowadzone w atrakcyjnej formie w kolejnych latach.
Multimedia
—————————————-
Zespół projektowy
—————————————-
Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pępowie
Nauczyciel – opiekun grupy projektowej: Katarzyna Twardowska
Uczniowie – członkowie zespołu projektowego:
1. Damian Ciesielski
2. Daniel Ciszak
3. Cezary Dudka
4. Rafał Grzelewski
5. Nina Jarczewska
6. Aleksander Nożewski
7. Maja Okupnik
8. Krzysztof Pazoła
9. Cezary Ptak
10. Maksymilian Ratajczak
11. Wiktor Rowicki
12. Antoni Sieński
13. Wojciech Stefaniak
14. Mikołaj Waleński
15. Bartosz Waszyński
16. Wojciech Wyzujak
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pępowie
Drużyna w składzie: Damian, Daniel, Cezary, Rafał, Nina, Aleksander, Maja, Krzysztof, Cezary, Maksymilian, Wiktor, Antoni, Wojciech, Mikołaj, Bartosz i Wojciech.
Opiekun projektu: mgr Katarzyna Twardowska