Przygoda z cyberprzestrzenią

Założenia projektu

——————————————-

Podczas zajęć uczniowie uczyli się bezpiecznie korzystać z Internetu, poznali cyfrowe urządzenia, oraz uczyli się programować i kodować.

Ważnym elementem zajęć były gry edukacyjne.

Realizacja

—————————————-

Od listopada 2019 roku w szkole rozpoczął się projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej „Cyfrowa Szkoła Wielkopolska 2020”. Szkoła realizowała podprojekt edukacyjny „Uczniowskie Laboratorium Informatyczne”. W projekcie wzięło udział 23 uczniów z klasy II c, którzy raz w tygodniu spotykali się na zajęciach pozalekcyjnych aby realizować tematy z zakresu informatyki. Największym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się Ozoboty, klocki WeDo2.0 oraz  Photon. Ponadto dzieci pracowały na tabletach, nagrywały filmy, programowały Screcha, nagrywały dźwięki, kodowały na mapie do kodowania, tworzyły grafiki doskonaląc w ten sposób myślenie logiczne ponadto ćwiczyły spostrzegawczość wykorzystując aplikacje mobilne.

Projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem uczniów, którzy systematycznie i bardzo chętnie przychodzili na zajęcia i aktywnie w nich uczestniczyli. Początkowy  etap projektu poświęciłam na  kształtowanie zdrowych nawyków cyfrowych.  Zajęcia mały za zadanie zachęcić dzieci do poznawania zasad bezpiecznego Internetu oraz przygotować  je do korzystania z komputera i wykorzystania nowych mediów w sposób pożyteczny. Podczas zajęć  stawiałam też  na współpracę między dziećmi, twórczą dyskusję w trakcie zajęć i zabawę, która przyspiesza nabywanie cyfrowych kompetencji.

Realizując projekt uczniowie zdobywali ważne w cyfrowym świecie kompetencje, uczyli się jak kreatywnie korzystać z nowych technologii, przestrzegać netykiety i praw autorskich, jak znaleźć w sieci wiarygodne informacje, jakie treści publikować. Dowiadywali się jak unikać niebezpieczeństw i chronić swoją prywatność w sieci, zabezpieczać urządzania i jak zachować umiar w spędzaniu czasu online. Zdobywali także umiejętności praktyczne, m.in. tworzenie i obrabianie prostej grafiki, dźwięki, filmy.

Multimedia

—————————————-

Zespół projektowy

Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa nr 2 im. Królowej Jadwigi w Pleszewie
Nauczyciel – opiekun grupy projektowej: Renata Frąszczak
Uczniowie – członkowie zespołu projektowego:

 1. Maciej Dymowski
 2. Beata Filipiak
 3. Wiktor Frąckowiak
 4. Nadia Galbierska
 5. Julia Gwarda
 6. Filip Jakóbczak
 7. Małgorzata Jasiak
 8. Anna Juśkiewicz
 9. Mateusz Koliński
 10. Igor Krysztofiak
 11. Nadia Kujawa
 12. Wiktoria Kużniacka
 13. Filip Lewicz
 14. Piotr Markiewicz
 15. Maja Mikołajczak
 16. Michał Mikolajczak
 17. Maja Nawrocka
 18. Weronika Obszyńska
 19. Karolina Sobczyk
 20. Lena Suta
 21. Oliwier Walczak
 22. Cezary Walendowski
 23. Magdalena Grzesiak