Założenia projektu
Projekt skierowany był do uczniów, którzy chcieli rozwijać swoje zainteresowania i umiejętności z zakresu techniki, informatyki, fizyki, matematyki i innych dziedzin nauk ścisłych.
Głównym celem zajęć było rozwijanie kreatywności oraz pokazanie uczniom, iż wiedzę, którą zdobywają w szkole na lekcjach, można wykorzystać w praktyce przy realizacji własnych pomysłów..
Chciałem również, aby uczniowie zrozumieli, że możliwe jest spędzanie czasu wolnego w sposób, który nie tylko sprawia wielką przyjemność, ale pozwala im się rozwijać i współpracować w zespole.
Na zajęciach opierając się o materiały dydaktyczne dostępne na stronie Lego, chciałem wyposażyć́ uczniów w podstawową wiedzę i umiejętności, tak, aby sami mogli realizować własne pomysły.
Chciałem, aby uczniowie tworzyli własne prace, bazując na tych, które były realizowane na naszych spotkaniach.
Dzięki uprzejmości Rady Rodziców nasza szkoła dysponuje czterema zestawami klocków Lego Education Spike Prime.
Uczniowie byli podzieleni na cztery zespoły czteroosobowe, dzięki czemu każdy uczestnik mógł brać bardziej aktywny udział w zajęciach.
Realizacja
Nazwa projektu została wymyślona i projekt był realizowany przez grupę aktywnych uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Dąbiu.
Brali w nim udział uczniowie klas VII i VIII, który chcieli rozwijać swoje zdolności z zakresu nowych technologii, a szczególnie programowania.
W trakcie trwania projektu uczniowie empirycznie doświadczali, że programowanie daje możliwość świadomego i tym samym bezpiecznego korzystania z dobrodziejstw świata technologii, że programowanie pomaga rozwijać inne kluczowe kompetencje XXI wieku, takie jak innowacyjność, interdyscyplinarność, umiejętność pracy w zespołach.
Korzyści płynące z udziału w projekcie dla uczniów:
Kreatywność – pobudza się ich kreatywność i umiejętności poznawcze, poprawia pamięć, zwiększa ich siłę mózgu i napędza teraźniejszość.
Rozwój logicznego myślenia – uczniowie uczą się, jak systematycznie podchodzić do problemów oraz wdrażać i testować swój kod krok po kroku.
Aby móc efektywnie kodować, uczeń musi stosować logiczne myślenie. Musi być w stanie dostrzec duży problem i podzielić go na mniejsze części, aby rozwiązać go skutecznie.
Umiejętność rozwiązywania problemów – ta umiejętność ma zastosowanie daleko poza programowaniem komputerowym. Prawie wszystkie problemy muszą zostać zidentyfikowane i zdekonstruowane w celu ich rozwiązania. Ta umiejętność pomaga im łatwiej i wydajniej radzić sobie z tymi pozornie trudnymi problemami.
Uczniowie spędzając czas na zajęciach rozwijali swoją kreatywność, umiejętności poznawcze, poprawili pamięć oraz ogólną wydajność uczenia się i koncentracji, opanowali umiejętności rozwiązywania problemów, poszerzyli umiejętności matematyczne i lepiej odnosili się do otaczającego ich świata.
Dla nich była to przede wszystkim świetna zabawa i możliwość przebywania wśród rówieśników w świecie realnym, a nie wirtualnym.
W dniu 10 maja zaprezentowaliśmy, w szkolnej sali kinowej, społeczności szkolnej efekty naszej pracy.
Poniżej można zobaczyć wiele zdjęć i filmów, które dokumentują naszą pracę w czasie trwania projektu.
Multimedia
Zdjęcia
Zajęcia organizacyjne i konfiguracja tabletów.
Budowa helikoptera i tworzenie skryptu.
Łazik i tworzenie skryptu.
Chwytacz i czujnik kolorów.
Skoczek i sejf.
Motocyklista i lokomotywa.
Ciężarówka i bokser.
Walka bokserska.
Twórcy bokserów ze skryptami.
Samochody wyścigowe ze skryptami.
„Diabelski młyn” i huśtawka.
Wózek widłowy i waga.
Równoważnia i maszyna do szycia.
Podsumowanie projektu. Sala kinowa wypełniona do ostatniego miejsca 🙂
Filmy
Pomysł filmu, który przedstawia naszą pracę zrodził się w głowach i został wykonany w całości przez uczniów biorących udział w projekcie. Przedstawia w pigułce prace, które powstały podczas naszych spotkań.
Filmy z zajęć:
Linki do stron zewnętrznych
https://spdabie.szkolnastrona.pl/art,800,cyfrowa-szkola-wielkopolsk-2020
Zespół projektowy
Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Dąbiu
Nauczyciel – opiekun grupy projektowej: Ryszard Konarski
Uczniowie – członkowie zespołu projektowego:
Amelia Berdecka
Klaudia Błaszkiewicz
Łukasz Dudziński
Dominik Gadzinowski
Bartłomiej Kasprowicz
Adam Lipowski
Jakub Ludwicki
Adam Matuszak
Kacper Pabin
Antoni Pacholik
Kacper Pacholik
Jonasz Stasiak
Wiktoria Wolińska
Igor Zapędowski
Julia Śniegowska
Gracjan Żakowski