Wielkopolanie to MY!- cyfrowa podróż po Wielkopolsce.

Założenia projektu

Głównym celem projektu było pogłębianie wiedzy na temat własnego regionu za pomocą technologii cyfrowych. Uczniowie mogli rozwijać swoje zainteresowania i wyobraźnię twórczą, kształtować umiejętność pracy w grupach oraz podnieść poziom kompetencjii w zakresie technologii informacyjno – komunikacyjnej.

Realizacja

Jesteśmy uczniami Szkoły Podstawowej im. Miłośników Przyrody w Siedlisku.  To niewielka szkoła w gminie Trzcianka na terenie powiatu czarnkowsko- trzcianeckiego. Jako jedna z 600 wielkopolskich szkół wzieliśmy udział w projekcie Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@2020. Do projektu Uczniowskie Laboratoria Informatyczne 4-8, realizowanym od listopada 2021 r. do maja 2022 r. zgłosiło się 17 uczniów z klas IV – VII.

Nasza przygoda w projekcie zaczęła się od zajęć integrujących zespół i opracowania zasad współpracy. Przygotowaliśmy karty kontraktu i zawiesiliśmy je na drzwiach pracowni. Każdy uczestnik projektu otrzymał tablet do pracy. Podpisaliśmy je swoimi imionamii i nauczyliśmy się jak z nich korzystać. Poznaliśmy nowe aplikacje (Canva, LearningApps) potrzebne do wykonania poszczególnych zadań. Nauczyliśmy się kodować informacje za pomocą kodów QR. Programowaliśmy i budowaliśmy roboty przy użyciu zestawów Lego Education Spike. Poznaliśmy grę „Scottie Go!”, która łączy grę planszową z aplikacją. To świetna zabawa połączona z nauką programowania. Kreatywne zadania oraz misje były bardzo ciekawe. Wszyscy byli zaangażowani. Na zajęciach mogliśmy trzymać wirtualne obiekty w swoich dłoniach. Była to zasługa Merge Cube – edukacyjnej kostki rozszerzonej rzeczywistości. Dzięki niej korzystając z aplikacji na urządzenia mobilne, mogliśmy rozwijać swoją kreatywność. Nauka stawała się coraz ciekawsza.

W ramach zajęć grupa projektowa postanowiła wybrać się w cyfrową podróż po Wielkopolsce. Chcieliśmy lepiej poznać nasz region i pokazać społeczności szkolnej piękno ziemi Wielkopolski. Podzieliliśmy się na 4 grupy. Każda z nich wybrała jedno miasto i przygotowała o nim przewodnik multimedialny. Efekty pracy poszczególnych grup znajdują się poniżej:
Grupa 1- Poznań
Grupa 2- Leszno
Grupa 3- Kalisz
Grupa 4 Konin

Wybrani uczniowie przygotowali quiz o Wielkopolsce. Oto ich prace:
Milionerzy
Wykreślanka

Zwieńczeniem naszego projektu było przygotowanie makiety Wielkopolski. Do jej wykonania wykorzystaliśmy sklejkę, drewniane patyczki, kolorowe farby oraz klej na gorąco. Umieściliśmy na niej informacje w formie cyfrowej, wykorzystując kody QR. Czas spędzony przy wspólnej pracy był doskonałą okazją do ciekawych rozmów i lepszego poznania się. Było dużo śmiechu i żartów. Połączenie nauki z zabawą, przy jednoczesnym wykorzystaniu nowoczesnych technologii było dla uczniów wspaniałą przygodą.

Dzięki udziałowi w projekcie baza szkoła  została wzbogacona o 25 tabletów, laptop, aparat cyfrowy, 4 zestawy gry do nauki programowania Scottie Go!, 6 zestawów edukacyjnych BeCreo, 2 kostki edukacyjne Merge Cube, 2 zestawy Lego Education Spike Prime. Pozyskany sprzęt pozwoli uatrakcyjnić zajęcia i rozbudzić motywację uczniów, również po skończonym projekcie.

Multimedia

—————————————-
Zespół projektowy

Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa im. Miłośników Przyrody w Siedlisku
Nauczyciel – opiekun grupy projektowej: Wioletta Maskiewicz
Uczniowie – członkowie zespołu projektowego:     

Kacper Mieńko
Tymon Tomzik
Oliwia Marcinek
Michalina Kowalewska
Piotr Makarewicz
Robert Śliwiński
Aleksander Olczak
Krzysztof Wardak
Wojciech Jaśkowiak
Nikola Grela
Nikola Tobys
Nikola Gliszczyńska
Dawid Czerniecki
Natalia Gumna
Michał Kędzia
Alan Targowski
Maja Gacka