Maria Pietraszek

ur. 04 września 1926
zm. 24 kwietnia 2014
Zespół Szkół w Lamkach Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Lamkach

Wywiad – Pasje
Wywiad – Rodzina
Wywiad – Życie
Wywiad z rodziną cz.1
Wywiad z rodziną cz.2
Wywiad z rodziną cz.3
Wywiad z rodziną cz.4
Zdjęć: 7
Filmów: 10
Nagrań: 3
Dokumentów: 3

Pochodzenie

Maria Pietraszek urodziła się 4 września 1926 r. w Dąbrowie (gm. Krotoszyn, pow. krotoszyński, woj. wielkopolskie), zmarła 24 kwietnia 2014 r. w Lamkach (gm. Ostrów Wielkopolski, pow. ostrowski, woj. wielkopolskie). Mszę pogrzebową odprawiono w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzycach Wielkich (gm. Ostrów Wielkopolski, pow. ostrowski, woj. wielkopolskie). Pochowano ją na cmentarzu parafialnym w Gorzycach Wielkich. Mama Maria Pauter z domu Błocisz pochodziła z Dąbrowy, zajmowała się domem i wychowywaniem dzieci. Ojciec Franciszek Pauter pochodził z Rozdrażewa (gm. Rozdrażew, pow. krotoszyński, woj. wielkopolskie), z zawodu był murarzem.

Dzieciństwo

Dzieciństwo spędziła w Dąbrowie i Ludwinowie (gm. Żerków, pow. jarociński, woj. wielkopolskie).

Edukacja (lub „młodość”)

Do Szkoły Podstawowej chodziła w Ludwinowie, a po przeprowadzeniu się do Lamek (gm. Ostrów Wielkopolski, pow. ostrowski, woj. wielkopolskie) uczęszczała do tamtejszej Szkoły Podstawowej. Dalszą naukę pobierała w szkole dla dorosłych w Ostrowie Wielkopolskim.

Etapy działalności

Praca zawodowa

Po skończeniu nauki pracowała w gospodarstwie rolnym swoich rodziców, a następnie przejęła je i prowadziła wraz z mężem.

Praca społeczna

Mimo ciężkiej pracy w gospodarstwie bardzo dużo czasu poświęcała na pracę społeczną. Grała na mandolinie i tworzyła przyśpiewki ludowe na różne uroczystości kulturalne. Autorskimi programami artystycznymi umilała uroczystości lokalne. Czynnie brała udział w przygotowaniach do dożynek diecezjalnych w Gorzycach Wielkich. Własnoręcznie plotła wieńce dożynkowe. Przez wiele lat przygotowywała ołtarze do procesji Bożego Ciała. Pracowała w KSM i śpiewała w chórze kościelnym w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzycach Wielkich. Była zelatorką w Kole Matek Różańcowych w parafii Gorzyce Wielkie.( Zelatorka – osoba kierująca grupami żeńskimi Żywego Różańca czyli tzw.,,Różami” lub ,,Kółkami Różańcowymi” składającymi się z 15 lub 20 osób).

Znaczenie postaci

Krzewienie tradycji i wartości w środowisku lokalnym. Wyrazem uznania dla jej działalności były liczne nagrody i wyróżnienia:

– III Powiatowa Biesiada Folkloru,

– statuetka 75-lecie parafii Gorzyce Wielkie pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa,

– statuetka 75-lecia Chóru w parafii Gorzyce Wielkie.

Kalendarium:

  • 1926 ― Narodziny bohatera

Źródła:

Zobacz też:

  • >
  • >
  • >